Hledat
Personal menu
Filters
Close

Smyslové vnímání ryb, část 2.

18. února 2014

Je pod vodou ticho?

Cokoliv, jen to ne! Ve skutečnosti zde může být docela hlučno.Zní tu skřípání zubů, vydechování vzduchu a tření paprsčitých ploutví proti sobě. Je to právě ryba, která produkuje zvuky, a která má dobře vyvinutý sluch. Zvuky, které například hrají významnou roli při rybích námluvách nebo jsou určeny k odehnání soupeře, jsou registrovány malými tekutinou naplněnými kanálky umístěnými za očima. Ušní kaménky uhličitanu vápenatého uvnitř vibrují a jemné smyslové buňky předávají tyto údaje do mozku.

Zvuky mohou také být snímány boční linií systému ryb. To je hlavní smyslový orgán ryb. Tento orgán nejen zachycuje zvuky, ale také může cítit otřesy a proudy. Z tohoto důvodu je systém boční line také smyslovým orgánem. Zatímco parma obecná a celý povrch kůže této ryby je vybaven mechanoreceptory a reaguje na kontakt, boční linie systému nedává žádný kontakt s objekty. Systém je umístěn podélně po straně ryb pod kůži a skládá se z trubice naplněné hlenem, který je připojen k vnějšímu okolí přes malé póry. Jemné vlásečné smyslové buňky nacházející se v tomto systému mohou vnímat pohyb vody. Ta má vyšší hustotu než vzduch ve fyzikálních podmínkách. Jak ryby plavou, že tvoří před sebou "nárazovou vlnu". Pokud tato narazí na překážku, odráží se zpět do bočního vedení orgánu. To umožňuje rybám určit velikost, vzdálenost a tvar překážky.

Některé druhy ryb mají i šestý smysl. Elektrické orgány, které řídí tento smysl, lze nejlépe popsat ve vztahu k echolokačnímu systému používanému netopýry. Zatímco tento vysílá ultrazvukové vlny, ryby přenášejí elektrické pole a pak jej znovu přijímají, například aby bylo možné zjistit případné překážky v jejich cestě. Ale, jak přesné je toto elektrické pole? Svaly a nervy v každém zvířeti vyrábět to, co je známo jako membránové potenciály, které mohou být použity k vytvoření nízkého napětí. Tato funkce je velmi dobře vyjádřena u "elektrické" ryby. Vysoce citlivé receptory lze nalézt v celém těle a jsou primárně umístěny v oblasti hlavy. Nicméně, různé druhy ryb produkují různé úrovně napětí. Elektrické paprsky jsou velmi "elektrické" a mohou vést napětí mezi 20 a 600 volty. Jejich elektrické výboje jim pomáhají paralyzovat potenciální kořist. Naproti tomu, sladkovodní druhy jako rypoun a rodina nožovců jsou jen mírně "elektrické". Jimi vyráběné napětí se pohybuje od 0,1 do 25 voltů. Používají toto slabé elektrické pole, k prozkoumávání svého okolí. Ryby jsou schopny rozlišovat mezi vodivými i nevodivými překážkami a mohou také určit polohu objektů, velikost, pohyb a směr pohybu. Elektrické orgány mohou být jednoduše vnímány jako způsob, jak se ryby přizpůsobují prostředí, ve kterém žijí. Mají tendenci zůstat ve zkalených vodách, tak se elektrické pole zdá být nejlepší formou navigace ve vodivém prostředí vody.

Bez ohledu na tento šestý smysl, existuje pro akvaristy mnoho příležitostí, jak komunikovat s okrasnými rybami. Například, můžete kombinovat každodenní krmení s některými zvuky a rozvíjet tak určitý komunikační způsob mezi vámi a vašimi rybami a učinit tak fascinující koníček akvaristiky ještě více vzrušující? V každém případě, přejeme vám hodně radosti a úspěchů!
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Vložte svůj komentář